Kako se boje raspoređuju u dugi
Dugine boje i kako se boje raspoređuju u dugi
Kako se boje raspoređuju u dugi? Duga je meteorološki fenomen koji se javlja kada se svjetlost rasprši u kapljicama vode u zraku. To se obično događa nakon kiše kada se sunčeve zrake probiju kroz oblake i padnu na kapljice vode u zraku. Svjetlost se lomi u kapljicama i raspršuje u spektru boja, stvarajući luk boja koji se naziva duga. Zanimljivo je kako se boje raspoređuju u dugi i da se duga sastoji od sedam boja: crvene, narančaste, žute, zelene, plave, indigo i ljubičaste. Redoslijed boja se može zapamtiti akronimom ROYGBIV (Red, Orange, Yellow, Green, Blue, Indigo, Violet). Duga može biti vidljiva samo kad je sunce iza promatrača i kad su kapljice vode u zraku na određenoj udaljenosti i u određenom položaju u odnosu na sunce i promatrača. Dugine boje su raspoređene na određeni način zato što se svjetlost, koja se sastoji od različitih valnih duljina, lomi i raspršuje u kapljicama vode u zraku na različite načine. Kapljice vode djeluju kao minijaturna prizma koja svjetlost lomi i razdvaja u spektar boja, s crvenom bojom koja se savija najmanje, a ljubičastom bojom koja se savija najviše. Također, redoslijed boja u spektru se definira prema valnoj duljini svjetlosti, pri čemu crvena boja ima najdužu valnu duljinu, a ljubičasta ima najkraću. Ostale boje se nalaze između crvene i ljubičaste, poredane po veličini valnih duljina, tako da se dobiva poznati niz boja ROYGBIV.
Redoslijed boja u dugi – kako se boje raspoređuju u dugi
Kako se boje raspoređuju u dugi, kao što smo opisali, redoslijed boja je obično zapamćen akronimom ROYGBIV (Red, Orange, Yellow, Green, Blue, Indigo, Violet). Crvena boja predstavlja najdužu valnu duljinu i najsporije se savija kroz kapljice vode, pa se obično nalazi na vanjskoj strani duge. Narančasta boja, kratka valna duljina od crvene, ali dulja od žute, pa se nalazi unutar crvene na duži način. Žuta boja ima kraću valnu duljinu od narančaste, ali dulju od zelene, pa se nalazi između ove dvije boje. Zelena boja se nalazi u sredini duge, ima dulju valnu duljinu od žute i kraću od plave. Plava boja ima kraću valnu duljinu od zelene, ali dulju od indiga. Indigo boja se nalazi neposredno prije ljubičaste, a često je teško razlikovati od plave. Ljubičasta boja ima najkraću valnu duljinu i najbrže se savija kroz kapljice vode, pa se obično nalazi na unutarnjoj strani duge. Važno je napomenuti kako se boje raspoređuju u dugi, da se boje u dugi mogu nijansirati i prelaziti jedna u drugu, pa granice između boja nisu uvijek čvrste i jasno definirane.
Vrste duga i načini kako se boje raspoređuju u dugi
Duga može biti vidljiva kada je sunce iza promatrača i kad su kapljice vode u zraku na određenoj udaljenosti i u određenom položaju u odnosu na suncu i promatrača. U idealnom slučaju, kada su kapljice vode ravnomjerno raspoređene i svjetlost pada pod određenim kutem, duga će biti najveća moguća. Međutim, ovo se rijetko događa u prirodi. Ipak, postoji nekoliko faktora koji mogu utjecati na veličinu i intenzitet duge, kako se boje raspoređuju u dugi. Na primjer, ako su kapljice vode manje, duga će biti manja, dok će veće kapljice stvarati veće duge. Također, što su kapljice vode bliže promatraču, duga će biti veća i jasnije vidljiva. Osim toga, položaj sunca u odnosu na promatrača i kapljice vode također može utjecati na veličinu i intenzitet duge.
Postoje različite vrste duga koje se pojavljuju u različitim uvjetima i na različitim mjestima. Najčešće vrste duga su primarna duga, najčešća vrsta duge koja se pojavljuje kad sunčeve zrake prolaze kroz kapljice kiše i raspršuju se. Ova duga se sastoji od sedam boja (crvena, narančasta, žuta, zelena, plava, indigo i ljubičasta) i obično je vidljiva kao polukrug na nebu. Sekundarna duga – ova duga je rijetka i pojavljuje se kada se sunčeve zrake dvaput rasprše u kapljicama kiše. Sekundarna duga se pojavljuje izvan primarne duge i ima obrnuti redoslijed boja. Duga oko sunca – pojavljuje se kada se sunčeve zrake rasprše u ledenim kristalima u visokim oblacima. Ova duga može biti vidljiva kao krug oko sunca ili kao nekoliko krugova oko sunca. Duga oko mjeseca – slično kao i duga oko sunca, pojavljuje se kada se zrake mjeseca rasprše u ledenim kristalima u visokim oblacima. Prašina i dim duga – ove duge nastaju kada se sunčeve zrake rasprše u sitnim česticama u zraku, poput prašine, dima ili magle. Postoje i druge vrste duga koje se pojavljuju u posebnim uvjetima, poput tropske duge koja se pojavljuje iznad tropskih otoka i otvorenog mora, ili duge koja se pojavljuje iznad vodopada. Duga koja se pojavljuje u planinama naziva se planinska duga ili alpska duga. Ova duga se pojavljuje na sličan način kao i primarna duga, kada se sunčeve zrake rasprše u kapljicama kiše ili magle u planinskom okruženju. Međutim, alpska duga može imati neke karakteristike koje je razlikuju od primarne duge, kao što je to da može biti u obliku kruga oko promatrača i da se boje mogu činiti intenzivnijima zbog čistijeg i svjetlijeg zraka u planinskim područjima. Svaka od ovih vrsta dugi ima jedinstvene karakteristike i uzroke nastanka, različite mogućnosti kako se boje raspoređuju u dugi.
Duga se često koristi kao simbol u različitim kontekstima. Duga se koristi kao simbol nade, često se koristi u umjetnosti, književnosti i religiji. Zatim kao simbol zajedništva i različitosti u LGBT+ zajednici, kao i u drugim kontekstima u kojima se promiče različitost i uvažavanje različitosti. U nekim religijama, poput kršćanstva i judaizma, duga se pojavljuje u pričama o Bogovima koji sklapaju saveze s ljudima i obećavaju mir. Duga je često povezana s kreativnošću i maštom, posebno u dječjim knjigama i pričama.
Tagovi:
Kako nastaje jeka
Jeka nastaje kada se zvuk reflektira od tvrde površine i putuje natrag prema izvoru zvuka, uz izmjene u jakosti i trajanju zvuka time da zvuk putuje dalje od svoj izvorni izvor i ponavlja se u promije
Kako mjesec sjaji
Kako Mjesec sjaji? Mjesec ne sjaji sam po sebi, već reflektira svjetlost koju prima od Sunca. Kada Sunce obasjava Mjesec, njegova svjetlost se odbija od površine Mjeseca i putuje kroz svemir do Zemlje
Kako djeluju antibiotici
Antibiotici su lijekovi koji se koriste za liječenje bakterijskih infekcija. Oni djeluju tako što ubijaju ili zaustavljaju rast bakterija koje uzrokuju infekciju. Ima puno različitih vrsta i klasa ant